Az 1940. szeptemberi főhatalomváltás után báró Gaudernák József, a város katonai parancsnoka október 6-tól engedélyezi az előadásokat előbb házi kezelésben, majd dr. Császár Kálmán, utána Kátó Sándor bérli a mozit.
A Textil mozi és belépőjegy az ötvenes években
Jávor Pál, a 30-as, 40-es évek sztárja
1. A Fehérvári huszárok, Floridai kaland, Mátyás rendet csinál stb. a sepsiszentgyörgyi közönség kifinomult ízlését nem elégíti ki, és emiatt a panaszok mindennaposak.
2. A légy jó mindhalálig első részének hangfelvétele hibás volt, különben a film jól ment.
3. Több ízben kértük Jókai-filmek, Úz Bence, Hófehérke és a hét törpe, Halálos tavasz, Gyimesi vadvirág című filmek lekötését, de még egyikről sem kaptunk értesítést.
4. A rajzfilmek nem változatosak, kérünk inkább kultúrfilmeket kísérőműsorul.
5. Az állandó Páger, Kabos stb. szereplőket már unja a közönség.” Válaszában a filmiroda a magas kölcsöndíjakra hivatkozik, amelyeket a szentgyörgyi közönség talán nem tudna megfizetni, ezért részletes tájékoztatást kér a bevételekről, üzleti eredményekről és a közönség ízléséről. Ami pedig a Páger, Kabos stb. szereplőket illeti: „…a Magyar filmgyártásnak egy elég komoly hibája, hogy vezető színészünk amoroso szerepre kevés van, így kénytelenek vagyunk állandóan Págert, Jávort, Szeleczkyt, Simor Erzsit stb. szerepeltetni, mert nincs megfelelő utánpótlás.”
A Magyar Szövegírók, Zeneszerzők és Zeneműkiadók Szövetkezete és a Magyar Mozgóképüzem-engedélyesek Országos Egyesülete kéri az 1940 októbere és 1941 márciusa között vetített filmek listáját, íme ezek közül néhány magyar film címe: Eladó birtok, A láthatatlan ember, János vitéz, Nem élhetek muzsikaszó nélkül, A jézusfaragó ember, A bor, Rákóczi-induló, valamint a külföldi filmek közül: Nápoly a csókok tüzében, Ámor az autóban, Moszkva–Sanghaj, III. Richárd, Pygmalion.
A játékfilmek mellett kiegészítő rövidfilmek (ismeretterjesztők, rajzfilmek, híradók) is bemutatásra kerülnek: Beszélő kövek, Tej – élet, erő, egészség, Magyar táncok, népszokások, Kelet felé (a Magyar Filmiroda propagandafilmjét az Észak-Erdélyi bevonulásról 1941. március 28., 29., 30-án vetítették), A bölcsőtől az iskoláig (kötelező nevelő jellegű film). A helyi iparosok, kereskedők reklámjai is megjelentek a filmvásznon (Szöllősy fodrászat, Deák István gyógyszertár és drogéria, Lapikás könyv- és papírkereskedés, Turóczi szabóság). A vetítések napja: kedd, csütörtök, szombat (eleinte napi egy-egy, majd két-három), vasárnap (három előadás).
Az 1944. augusztus 23-i fordulat után a mozi egy ideig a város kezelésébe került, de mivel bevétel tekintetében nem váltotta be a remélt eredményt, újból Kátó Sándornak adják bérbe, aki a megkötött szerződés értelmében a bevétel bruttó öt százalékára jogosult. 1946. december 13-án a Tájékoztatási Minisztérium Mozgófilmszínházak Igazgatósága engedélyezi a Sepsiszentgyörgyi Textilművek Rt. tulajdonában levő, mintegy 250 személy befogadására alkalmas teremben újabb mozi megnyitását.
Az 1948-ban megalakult színház előadásait az 1950-es évek elejétől a színházteremben tartotta, így a mozi Vasile Roaită Filmszínház néven a későbbi Lux mozi helyére költözik. A színháztermet felújítják, Bulhardt János gyönyörű (igaz, már kopásnak induló) festett színpadfüggönyét félbársonyra cserélik, s hogy „ne vesszen kárba”, az új moziterem hátsó falára ragasztják, a vetítés miatt két lyukat vágva rá. Később, a terem felújításakor darabokban tépik le.
Megindul a szocialista országokban forgatott, főként a szovjet filmek dömpingje, ennek ellenére a napi két-három vetítést többször telt ház előtt tartják, sőt, bérletrendszert is bevezettek.
Szovjet filmek reklámja 1948-ban
Említsünk meg azonban végezetül néhány nagy közönségsikert aratott magyar filmet az ötvenes évekből: Valahol Európában (Gábor Miklós és Somlay Artúr a főszerepben), Mágnás Miska (Sárdi János, Mészáros Ági), Kétszer kettő néha öt (Zenthe Ferenc, Ferrari Violetta), Körhinta (Törőcsik Mari, Sós Imre), Gázolás (Ferrari Violetta, Darvas Iván), Állami Áruház (Gábor Miklós, Petress Zsuzsa), Gerolsteini kaland (Házy Erzsébet, Darvas Iván), Lúdas Matyi (Sós Imre), Rákóczi hadnagya (Zenthe Ferenc, Vass Éva).
Magyar filmek reklámja az ötvenes években
(A Sepsiszentgyörgyre vonatkozó adatok egy részét a korabeli helyi sajtóban – Székely Nemzet, Székely Nép, Népi Egység –, valamint az Állami Levéltár helyi fiókjában találtam.)
Szerző: József Álmos
Forras : 3.szek.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése