A város elöljárói az egykori városbírók, a főkirálybírók, majd az 1867-es kiegyezés utáni polgármesterek elévülhetetlen érdeme, hogy Sepsiszentgyörgy az 1461-től eltelt négyszázötven év alatt, az első világháború előestéjéig modern várossá fejlődhetett. E jeles városatyák utolsó képviselője ifjabb Gödri Ferenc volt.
Őt ugyan az 1920-ban bekövetkezett főhatalomváltásig Bálint Dénes, a korszak utolsó magyar polgármestere követte, neki azonban a világháború zivataros éveiben már csak a "menteni a menthetőt" hálátlan szerepe jutott.
Idézzük fel tehát az alábbiakban Gödri Ferenc polgármester alakját. Noha életét a sors rövidre szabta, városunk legnagyobb polgármesterét tisztelhetjük benne. Az aldobolyi, kökösi és illyefalvi nemes Gödri család (1610-ben nyert lófői, 1664-ben nemesi címet) egyenes ági leszármazottja. Nagyapja, Gödri Ferenc sepsiszentgyörgyi esperes, a Rikán belüli kommunitás elnöke, apja – szintén Ferenc – ’48-as tüzér hadnagy, Gábor Áron mellett több csata résztvevője.
1862-ben született Sepsiszentgyörgyön. Iskoláit szülővárosában kezdte, Szebenben folytatta (ahová német nyelvet tanulni ment), és az enyedi Bethlen Kollégiumban érettségizett. 1881–85 között jogot hallgatott Budapesten, majd tanulmányai befejezése után Császár Bálint meghívására jött haza. 1891-ben már városi főjegyző, 1895-től haláláig (1913) a város polgármestere. E tizennyolc év alatt Sepsiszentgyörgy gazdasági fejlődése megélénkült, művelődési téren pedig a legelső vidéki városok közé küzdötte fel magát.
Ifj. Gödri Ferenc méltó folytatója a nagy elődje, Császár Bálint által megkezdett városfejlesztő-építő munkának. Az ő nevéhez fűződik a kétemeletes Bérpalota építése (1896–97), Erdély sorrendben harmadik állandó színpadának létrehozása (1899), a dohánygyár létesítési jogának megszerzése (1897).
Részt vállalt a szövőgyár bővítésében, az ő kezdeményezésére épült 1905-ben a vágóhíd, közbenjárására lett továbbra is gazdája a város az ország hét méntelepe egyikének az új épületegyüttes kivitelezésével, ő javasolta a vízvezeték elkészítését (1899) és a villanyvilágítás bevezetését (1908), tervbe vette az egész város csatornázását és a tágabb értelemben vett központ járdáinak aszfaltozását. Főgondnoka volt a református egyháznak, tagja a Székely Mikó Kollégium elöljáróságának, az elemi és polgári iskolák gondnokságainak.
Gödri Ferenc (balról) Kós Károly, Csutak Vilmos, Malmos Andor (városi főépítész) és dr. László Ferenc társaságában a múzeum leendő telkén
A Székely Nemzeti Múzeum igazgatóválasztmányának tagjaként jelentős szerepet vállalt a múzeum építésében és állományának gazdagításában.Vérmérgezés okozta korai halála akadályozta meg további tervei megvalósításában. Földi maradványait a várban, a nyugati bástya tövében levő családi sírboltban helyezték el. Legnagyobb fia, Ferenc a Székely Mikó Kollégium rajztanára volt, neves festőművész.
A Székely Nemzet nekrológjában így jellemzi ifj. Gödri Ferencet: "Nemcsak alapos jogi tudást, ítélőképességet és állandó munkakedvet, hanem egyúttal annyi kormányzói bölcsességet, mélyreható kulturális érzéket és egyéni szeretetreméltóságot vitt a közéleti pályán szinte kikerülhetetlen kellemetlenséggel kipárnázott polgármesteri székbe, hogy polgártársai és közvetlen munkatársai bizalmát soha, még a legszenvedelmesebb politikai harcok között sem veszítette el."
Gödri Ferenc tehetsége nemcsak polgármesteri tevékenységében nyilvánult meg. Már joghallgató korában lírai versekkel és kisebb elbeszélésekkel szerzett írói hírnevet.
Szenvedélyesen gyűjtötte és tette közzé (a Székely Oklevéltárban) a családjára, városára, a székelység történetére vonatkozó, főként családi levelesládákból előkerült történelmi adatokat, melyekkel pótolni kívánta a szabadságharc idején teljesen megsemmisült levéltárnál keletkezett űrt. Háromszék vármegye millenniumi emlékkönyvébe megírta Sepsiszentgyörgy város történetét az általa feltárt újabb adatok felhasználásával. Művét nagyobb terjedelemben is készült kidolgozni. Tanulmányai ösztönözték heraldikai kutatásokra. 1897-ben megtervezte a város címerét, melyet 1898-ban Ferenc József királyi adománylevelével hitelesített.
Nagyobb munkája a Sepsiszentgyörgytől Turinig és vissza című, 1894-ben a Jókai Nyomdában kiadott írása, amely azon küldöttség olaszországi utazásáról szól, amelynek vezetője volt, és amely a város díszpolgárának választott Kossuth Lajosnak 1893. március 12-én adta át az oklevelet.
Az utazás, valamint a Kossuth és nővére, Ruttkayné társaságában töltött idő leírása Gödri Ferenc éleslátásáról, széles körű műveltségéről, szellemes fogalmazási készségéről tesz tanúságot. A küldöttség tagjainak csoportképét Ambrosetti torinói fényképész jóvoltából mutathatjuk be.
Gödrit kitűnő szónokként ismerték, fordulatos köszöntői többször sikert arattak a hallgatóság körében, nem egy esetben nevettette meg azt. A város "európai fontosságát" így fejtegette: "Sepsiszentgyörgy nélkül, mint fej nélkül, Háromszéknek el kell vesznie, ha Háromszék elvész: vége Székelyországnak, ha Székelyország elpusztul: oda Erdélyország, ha Erdély elesik: utána dűl Magyarország, Magyarország nélkül lőttek Ausztriának is, a Monarchia pusztulása pedig feldöntené az egész európai békét, tehát: Sepsiszentgyörgy fennállásán nyugszik az egész európai egyensúly, mely hogy minél szilárdabban állhasson: adjon meg a magas kormány mindent, amit csak ennek a városnak szeme-szája kíván, de hamar ám... különösen a földvári vasútvonalat..."
A 19. század végén divatossá vált a helységek szimbólumának tekintett címer megtervezése. Ifj. Gödri Ferenc, akkor még városi főjegyző, indítványozta az 1894. augusztus 23-i képviseleti ülésen, hogy a város Ferenc József császártól címer-adománylevelet kérjen.
Javaslata mellé csatolta a maga tervezte és (egyesek szerint) saját kezűleg megfestett címertervet is (mások Gyárfás keze munkáját vélik felismerni rajta), melyet még abban az évben felterjesztenek hitelesítésre. Többszöri visszaküldés, felvilágosításkérés, az országos levéltár véleményének meghallgatása után 1898. április 12-én a Khral udvari címerfestő által készített és a budapesti Posner Nyomdában kivitelezett, a császár saját kezű aláírásával ellátott díszes adománylevél is (ma a Székely Nemzeti Múzeum tulajdona) megérkezett.
A hálás utókor – már amikor nyilvánosan is tehette – nem feledkezett meg neves polgármesteréről.
Halála után a mai Kós Károly út az ő nevét vette fel, majd hosszú szünet után, az 1989-es rendszerváltást követően ismét utca, majd iskola is őrzi emlékét, a városi tanács pedig a közelmúltban egész alakos szobrának elkészítéséről határozott.
Szerző: József Álmos
Forras : 3.szek.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése