Józsa Lajosnak a Háromszék ez évi október 1-jei számában az erdélyi borbélyok lajstromozásáról szóló cikke adta az ötletet, hogy a tulajdonomban levő dokumentumok és fényképek alapján, ha hiányosan is, de bemutassam e mesterség helyi műhelyeit.
A sepsiszentgyörgyi Bazár sarokhelyiségét több évtizeden át borbélyok, fodrászok bérelték. 1879-ben Blasius György hajvágó és borotválótermének megnyitása alkalmából "minden szakbavágó munkára, úgymint hajvágás, hajsütés és mindennemű frizurák készítése, fogak kihúzása, érvágás stb. műtétekre" invitálta az igénylőket, rászorulókat. Ne lepődjünk meg a fenti hirdetés tartalmától, hisz a borbély (a latin barba, szakáll szóból) olyan foglalkozást jelöl, amibe hajvágás, borotválás és a szakáll fazonigazítása tartozik, de régebben tevékenységéhez hozzátartoztak a kisebb műtétek (például sebek összevarrása) és a fogászati beavatkozások (főleg foghúzás) is.
1886-ban Petz Jakab a bérlő, az 1800-as évek utolsó tizedében Kővári Lajos már csak fodrászattal foglalkozik (a foghúzást és műfogkészítést apja, Ármin és bátyja, Kálmán végzi). (1. kép) A múlt század elejétől majdnem negyedszázadon át Bozsik Ferenc a bérlő.
A trianoni határmódosítások után a román lett a kötelező állami hivatalos nyelv. A boltokban az árjegyzékek, szolgáltatási díjak román nyelvű változatait is kötelező volt kifüggeszteni. A román nyelv gyenge ismerete néha furcsa fordításokat eredményezett. Bozsik Ferenc fodrászműhelyén a hajvágás ára így jelent meg: nyakhaj körülvágása – tăiat gâtul – 3 lej, kopaszra nyírás – tăiat capul – 5 lej.
A húszas években a sepsiszentgyörgyi Bazár sarokhelyiségébe Grósz Ferenc (az 1. képen Rusz László alkalmazottjával), a harmincas években Dancs Gyula költöztette ide műhelyét (a 2. képen a műhely előtt Rusz Lászlóval, a 3. képen a műhelyben látjuk, mindkét felvétel 1938-ban készült).
A negyvenes és ötvenes években előbb Szöllősy Árpád, majd Józsa Sándor vezette a női és férfifodrászatot. A 4. képen a hátsó sorban balról jobbra haladva Szöllősy Árpádot, Márton Bélát és Aczél Jolánt ismerjük fel.
A városban más helyiségekben is nyitottak fodrász- vagy borbélyműhelyt. Tekintettel a nyilvántartás hiányára, másrészt pedig, hogy nem is célunk ezeknek részletes felsorolása, csupán két felvételt közlünk még. Az egyik a negyvenes években, a mai unitárius templom helyén álló sarokházban működő Jancsó Dezső férfi- és női fodrászatát örökítette meg 1942-ben (szemben Jancsó Dezsőt, a manikűrasztalnál feleségét látjuk az 5. képen), a másik Török Gyula női fodrászatát a Bogdán-házban a harmincas években (6. kép).
Az 1948-as államosítás után egy ideig a sepsiszentgyörgyi fodrászok és borbélyok még magánként folytathatták mesterségüket, míg aztán 1962-ben a Szorgalom Kisipari Szövetkezetbe tömörítették őket. Nagyobb üzletük a színház sarkán, a Képzőművészeti Alap mai helyiségében, a Csíki utca 4. szám alatti épületben és az Olt utca elején volt. (Ez utóbbi ma a város központjának egyetlen régi műhelye.)
Forras : www.3szek.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése